Türkiye Formula 1 Pisti Nerede ve Yarış Takvimi

No Comments
Türkiye Formula 1 Pisti Nerede

Türkiye Formula 1 Pisti Hakkında Açıklayıcı Bilgiler

1950 yılından beri düzenlenen Dünya Formula 1 Şampiyonası Türkiye oldukça geç bir katılım sağlamıştır. Bunun sebeplerinden en önemlisi yakın zamana kadar araba yarış organizasyonlarının ülkemizde çok fazla rağbet görmüyor olmasından dolayıdır.

Motorsporları ve Formula 1 İlgisi

Ülkemizde motorsporlarının takip edilmeye başlanması 90’ların ikinci yarısından itibaren televizyon yayınlarının da başlamasıyla birlikte olmuştur. Bu yayınlar insanların motorsporlarına karşı olan ilgilerini de açığa çıkarmıştır. Bir nokta da en üst seviyeye ulaşan bu ilgi neticesinde, insanların Formula 1 yarışlarını canlı olarak kendi ülkelerinde de izleme istekleri artmıştır.

Bu ilgiye kayıtsız kalmayan hükumet ve bazı özel sektör kuruluşları Formula 1 yarışlarının Türkiye’de de yapılabilmesi için girişimlere 2000 yılında başladılar. Ancak bu girişimler ilk anda çok naif girişimler olarak nitelendirildi. Çünkü Türkiye’de bir Formula 1 pisti mevcut değildi. Bir yıl sonra bu sefer daha somut verilerle Formula 1 yetkilileri ile görüşmelere başlandı. Bu somut veriler arasın yeni bir pist için yapılan planlamalar ve Türkiye’nin bu yarışlar için ayıracağı paralar da konuşulan konular arasındaydı. Nihayetinde İstanbul Tuzla’ya bağlı olan Akfırat Mahallesi’nde bir yarış pisti inşası için düğmeye basıldı. Pistin tasarımı Formula 1’de daha önce pek çok pistin tasarımı da yapan Alman mühendis Hermann Tilke yaptı.

Türkiye Formula 1 Pisti ve Yarışma Takvimi

Türkiye Formula 1 Pisti ve Yarışma Takvimi

Türkiye Formula 1 Pisti Nasıl ve Ne Zaman Kuruldu? 

Türkiye Formula 1 Pisti, pek çok kişi için bir rüya niteliğindeydi. Çünkü dünyanın en önemli Formula 1 yarışçılarını bu pist sayesinde yakından görme ve izleme fırsatına sahip olacaklardı. Ayrıca canlı bahis ve iddaa oynama imkanlarınada sahip olacaklardır. Burada iddaa siteleri olarak http://chucks85th.com/ öncülüğünde bir girişimin hakkıda ödenmez. İstanbul Park adı verilen pistin yapımına 2002 yılında başlandı. Devasa bir tesis olmasına karşın kısa sürede tamamlanan pist, ilk defa 2005 yılında Formula 1 takvimine girdi. Pistin hıza elverişli olması ve birbirinden teknik, inişli-çıkışlı virajlar içermesi, uzun yıllardır Formula 1’de aranan rekabeti geri getirdi. İstanbul Park, bir anda yerli yabancı tüm Formula 1 tutkunları için Formula 1’in en modern ve en heyecan verici pisti oldu. Özellikle pistin 8. Viraj olarak adlandırılan kısmı, en ufak hatayı dahi affetmeyen bir yapıya sahipti. Formula 1 severler uzun yıllardan sonra ilk defa bu kadar hızlı dönülebilen virajlarla karşılaştılar.

İstanbul Park 2005-2011 yılları arasında Formula 1 takviminde kaldı. 2011 yılından sonra dünya genelinde, birden bire Formula 1 pisti yapılan ve takvime girmek için birbirleriyle yarışan ülke sayısı artınca FIA, çözümü yarışları düzenlemek isteyen ülkelerin arasından, en yüksek paraları verenleri takvime alacağını açıkladı. Türkiye, bir anda Amerika, Kore, Rusya ve Meksika gibi ülkelerin arkasında kaldı. Çünkü bu ülkelerin verdikleri paralar ile Türkiye’nin baş edebilmesi mümkün değildir.

Bir cevap yazın